Normaalse sünnituse vastuvõtmine simulatsioonis
ÕppekavarühmTervis
ÕpiväljundidKursuse lõpetanu:
• Teab normaalse sünnituse ja puerpeeriumi mõistet ning kriteeriume; sünnituse biomehhanisme kukalseisu eesmise ja tagumise teisendi I ja II positsiooni puhul;
• oskab koostada meeskonna liikmena sünnituse juhtimise plaani; vastu võtta sünnitust prekliinilistes tingimustes, sh simulatsioonikeskuses; hinnata sünnitaja ja loote seisundit, teostades sünnituse ajal ja varajases sünnitusjärgses perioodis vajalikke toiminguid; toetada sünnitajat ja tugiisikut sünnitusprotsessis, täita nõuetekohast sünnitusabialast dokumentatsiooni.
Õppekava eesmärkAnda teadmised, kuidas vastu võtta normaalset sünnitust, rakendades selleks tõenduspõhiseid teadmisi inimese anatoomiast-füsioloogiast ja sünnituse füsioloogiast ning rakendades meeskonnatöö printsiipe kriisisituatsioonides.
Sihtrühmõed, ämmaemandad, arstid
Õppekava koostaja ja juhtKatrin Klein, RM
Koolitaja kvalifikatsiooni-, õpi- ja/või töökogemusRegistreeritud ämmaemand (RM)
Õpingute alustamise tingimused Õppija peab olema sünnitajatega kokkupuutuv tervishoiutöötaja – õde, ämmaemand, arst
Minimaalne osalejate arv8
Maksimaalne osalejate arv20
Õppe maht8 akadeemilist tundi
Õppe sisupraktiline tegevus simulatsioonikeskkonnas: normaalse sünnituse vastuvõtmine ja meeskonnatöö rakendamine selle jooksul.
Õppekeskkonna kirjeldussimulatsioonikeskkond
Õppematerjalide loend1. Vaas, P. (2014). Juhend normaalse sünnituse käsitlemiseks.
2. Evidence Based Guidelines for Midwifery-Led Care in Labour. (2012). Care of the Perineum. The Royal College of Midwives.
3. lektori õppematerjalid.
Lõpetamise tingimusedMitteeristav hindamine lähtuvalt õpiväljunditest ja hindamiskriteeriumitest.
Õpiväljund: Teab normaalse sünnituse mõistet ning kriteeriume; sünnituse biomehhanisme kukalseisu eesmise ja tagumise teisendi I ja II positsiooni puhul;
Mittearvestatud. Esinevad tõsised vajakajäämised normaalse sünnituse kriteeriumite selgitamisel. Ei oska selgitada üldsõnaliselt kukalseisu biomehhanisme eesmise ja tagumise teisendi I ja II positsiooni puhul. Konkreetsete situatsioonide lahendamisel ei tee koostööd meeskonnaga ja/või koolitajaga. Ebaeetiline suhtlus patsiendiga. Debriifingus passiivne ja tegevustele põhjendust välja tuua ei oska.
Arvestatud: Teab normaalse sünnituse kriteeriume. Selgitab üldsõnaliselt kukalseisu biomehhanisme eesmise ja tagumise teisendi I ja II positsiooni puhul. Konkreetsete situatsioonide lahendamisel suhtleb eetiliselt patsiendiga ja teeb koostööd meeskonnaga. Debriifingus aktiivne, oskab enamikele tegevustele põhjendusi välja tuua üldiselt.

Õpiväljund: Oskab koostada meeskonna liikmena sünnituse juhtimise plaani; võtta vastu sünnitust prekliinilistes tingimustes sh simulatsioonikeskuses: hinnata sünnitaja ja loote seisundit, teostades sünnituse ajal ja varajases sünnitusjärgses perioodis vajalikke toiminguid; toetada sünnitajat ja tugiisikut sünnitusprotsessis, täita nõuetekohast sünnitusabialast dokumentatsiooni.
Mittearvestatud. Meeskonnas ebakindel sünnituse juhtimise plaani koostamisel. Ei oska võtta vastu sünnitust simulatsioonikeskkonnas: sünnitanu ja loote seisundi hindamise võimekus madal. Ei tea ja ei oska teostada sünnituse ajal ja varajases sünnitusjärgses perioodis vajalikke toiminguid. Ebaeetiline käitumine sünnitaja ja/või tugiisiku toetamises sünnitusprotsessis. Ebakindlus nõuetekohase sünnitusabialase dokumentatsiooni täitmisel.
Arvestatud: Oskab koostada meeskonnas esialgse sünnituse juhtimise plaani. Oskab vastu võtta sünnitust simulatsioonikeskkonnas: oskab hinnata sünnitaja ja loote seisundit, teab ja oskab teostada enamikke sünnituse ajal ja varajases sünnitusjärgses perioodis vajalikke toiminguid. Esineb üksikuid eksimusi sünnitaja ja/või tugiisiku toetamises sünnitusprotsessis. Oskab rahuldavalt täita nõuetekohast sünnitusabialast dokumentatsiooni.

Väljastatavad dokumendidÕppijale, kes omandab õpiväljundid, väljastatakse tunnistus. Õppijale, kes ei omanda õpiväljundeid, väljastatakse tõend.
Täiendav informatsioonKINNITATUD rektori 20.09.2016 käskkirjaga nr 4-7/93


Registreerimine TTK Täiendkoolituse õppeinfosüsteemis!